زیپ | مجله اینترنتی لباس، مد ، فشن و زیبایی

 پارچه ارگانزا
پارچه شناسی پرنیا آیتی ۱۳۹۹/۱۰/۰۹ نظر (0)

پارچه ارگانزا وکاربرد پارچه ارگانزا آن درخیاطی چیست؟

با توجه به اینکه این روزها بیشتر مردم به جای خرید و تهیه لباس های آماده ترجیح می دهند که پارچه تهیه کنند و با سلیقه و استایل خود پارچه را بدوزند و تبدیل به لباسی متفاوت کنند تا در هر مهمانی و جشنی خاص و متفاوت به نظر آیند قطعا به دنبال پارچه هایی نیز هستند که دارای ویژگی ها و طرح های خاصی نیز باشد، پارچه ارگانزا یکی از پارچه هایی است که به دلیل درخشندگی، سبکی و لطافتی که دارد بسیار مورد توجه طراحان و بانوان قرار گرفته است. ظاهر زیبا، وزن کم و راحتی، پارچه ارگانزا را به یکی از بهترین پارچه های دنیا در دوخت لباس های بانوان تبدیل کرده اند. این پارچه محبوب در رنگ بندی های متنوع و طرح های بسیار زیبا عرضه می شود. پارچه ارگانزا یکی از انواع پرکاربرد پارچه در دوخت لباس های مجلسی، پیراهن و لباس های شب بوده و طرفداران بسیاری دارد. یکی از مشخصه های اصلی این نوع پارچه دوام و طول عمر بالای آن است. این پارچه تا حدی کمیاب است و قیمت برخی از انواع آن بسیار بالاست. با این حال استفاده از آن در دوخت لباس، جلوه و وقاری خاص به هر شخصی می دهد. جهت آشنایی بیشتر شما با پارچه ارگانزا در ادامه به شرح ویژگی ها و کاربردهای این پارچه می پردازیم با ما همراه باشید.

  شناخت پارچه ارگانزا 

 
برای شناخت بیشتر این پارچه ابتدا به اینکه واژه ارگانزا از کجا آمده و دلیل این نامگذاری چه بوده است می پردازیم، در واقع واژه ارگانزا از کلمه organzine که اشاره به رشته نخ های ریسیده شده با الیاف ابریشمی دارد گرفته شده است. به همین دلیل می توان گفت پارچه ارگانزا تولید شده از الیاف طبیعی ابریشم است.
 
لازم به ذکر است که پارچه ارگانزا در دو نوع تولید و ارائه می شود که این دو نوع به صورت زیر است:
 
پارچه ارگانزای طبیعی : این نوع از الیاف ابریشم به دست می آید و ساخته می شود.
 
پارچه ارگانزای مصنوعی: این جنس نیز از الیاف پلی استر و نایلون ساخته می شود.
 
لازم به ذکر است که هر کدام از این ها روش تولیدی متفاوت دارند که در ادامه به شرح آن ها خواهیم پرداخت.
 

 روش تولید پارچه ارگانزا

روش تولید پارچه ارگانزا با توجه به نوع و جنس مواد اولیه ای که برای ساخت آن ها در نظر گرفته می شود متفاوت است، به طور مثال چنانچه پارچه را بخواهند از الیاف پلی استر تولید کنند این کار را با استفاده از ترکیب کردن مواد مصنوعی غیر طبیعی در آزمایشگاه ها انجام می دهند، که این روش نیز خود شامل فرایند تولید الیاف پلی استر است که می بایست از پاک سازی و تصفیه روغن های نفتی به دست آید و سپس آن ها را به شکل نخ در می آورند که این کار نیز از طریق دستگاه ها و مواد شیمیایی مختلفی انجام می گردد.
برخلاف تولید و فرآیند مواد شیمیایی استفاده از مواد طبیعی و روش تهیه آن برای تولید پارچه بسیار متفاوت است، در این روش هیچگونه مواد مصنوعی و غیر طبیعی به کار برده نمی شود، همانطور که می دانید الیاف ابریشم از کرم های ابریشم به دست می آید و فرایند تولید کاملا طبیعی دارد به این صورت که پس از تهیه پیله های کرم ابریشم آن ها را با قرار دادن در آب داغ و جوشاندن و چرخاندن آن ها تا زمانی که کاملا از هم باز شوند ادامه می دهند، پس از باز شدن کامل پیله ها طی فرآیندی آن ها را به شکل رشته های نخ در می آورند.
اما در این صورت نیز می توان گفت تولید پارچه ارگانزا در هر دو روش فقط تا زمانی که مواد اولیه کامل تهیه شده و تبدیل به رشته های نخ می شوند تفاوت زیادی دارد که در دو محیط جدا و با تجهیزات و وسایل مختلفی این کارها صورت می گیرد و پس از آن که نخ ها آماده می شوند روند تولید پارچه شکل یکسانی خواهد داشت. در این صورت مراحل و فرآیند بعدی را در هر دو روش می توان تاباندن رشته های الیاف به یکدیگر در جهات مختلف جهت ساخت پارچه دانست. که پس از اینکه الیاف تابیده شد به علت نیروهای جنبشی به شکل طبیعی کاملا به هم می چسبند و به نخ تبدیل می شوند.
 پیش از ریسیدن نخ و تولید پارچه کارهایی بر روی نخ ها صورت می گیرد که می توان در این مورد به دفین زدن با استفاده از اسید فرآوری شده اشاره کرد که موجب بالا رفتن درصد سفتی و مقاومت پارچه می شود. در واقع می توان گفت این روند و ایجاد سفتی در نخ ها یکی از دلایل و ویژگی های متمایز کردن این جنس پارچه با دیگر پارچه هایی است که از الیاف ابریشم تولید می شوند. لازم به ذکر است که این روند برای الیاف غیر طبیعی که خود دارای سفتی هستند انجام نمی شود. اما برای اینکه پارچه تولید شده در دسته پارچه های ارگانزا قرار داده شود لازم است حتما فرآیندی خاص برای تولید آن اعمال گردد. که در این خصوص می توان به موارد زیر اشاره کرد:
ظاهر درزسفتی درزمیزان چروکیدگی درزو تلفیق آن ها با یکدیگر
این موارد نشان دهنده بافته شدن پارچه های ارگانزا با استفاده از دست است در شرایطی که این کار از طریق ماشین ها نیز می توان انجام داد، اما به خاطر اینکه پارچه های تولید شده با ماشین کیفیت لازم را به نسبت پارچه های بافته شده با دست ندارند ترجیح می دهند این کار را با دست انجام دهند. با توجه به موارد ذکر شده در کل می توان مراحل تولید پارچه ارگانزا را به ترتیب زیر است:
 
جنس پارچه ارگانزا چیست؟
 

پارچه ارگانزا بافتی ساده دارد. در عین حال این پارچه یکی از انواع منسجم پارچه به شمار می رود و از دوام بالایی برخوردار است. عمدتا در تولید این نوع پارچه ها از ابریشم مصنوعی استفاده می شود. با این حال امروزه در تولید این نوع پارچه ها از الیاف مصنوعی مانند پلی استر و نایلون نیز استفاده می شود. هر چند بخش اصلی این نوع پارچه که بخش عمده ای از آن را تشکیل می دهد، ابریشم مصنوعی است.
پارچه ارگانزا عمدتا در کشور چین تولید می شود. این نوع پارچه نوعی پارچه لوکس به حساب می آید و ظاهر بسیار زیبایی دارد. پارچه های ارگانزای تولید شده در چین از کیفیت بالایی برخوردار هستند. در کنار چین، هند، فرانسه و ایتالیا نیز از برترین تولیدکننده های ارگانزا در جهان به شمار می آیند.
اولین تولید کننده های پارچه ارگانزا کشورهای فرانسه و ایتالیا هستند، اما این روزها بیشترین فعالیت جهت تولید این نوع پارچه ها را کشور چین دارد، بزرگترین و برترین کارخانه این کشور جهت تولید ارگانزا در شهر ژ-جیانگ قرار دارد،  گفتنی است که کشور هند نیز در رابطه با تولید انبوه این نوع پارچه نقش پر رنگی را ایفا می کند.
 
 

مزیت ها و ویژگی های پارچه ارگانزا

دوام بسیار بالایی دارد
در طرح های مختلفی با توجه به جنس و کاربرد تولید می شود
در رنگ های متنوعی تولید می شود
دارای سطح درخشانی خاصی است
بسیار سبک است
قابلیت انعکاس بالای نور را دارد
بسیار خنک و مناسب برای فصل بهار و تابستان
و در نهایت ویژگی مهم آن پرکاربرد بودن این پارچه است.
یکی از ویژگی های اصلی پارچه ارگانزا که موجب شده از آن به شکل بسیار گسترده ای در تولید و دوخت لباس های مجلسی بانوان استفاده شود، ظاهر زیبای آن است. پارچه های ارگانزا در طرح ها و رنگ بندی های بسیار متنوعی تولید شده اند که می توانند پاسخگوی نیاز همه سلیقه های مختلف باشند.
 
این پارچه بیشتر در رنگ بندی های شاد عرضه شده است. یکی از مزیت های قابل توجه این پارچه، همین است که در تنوع بالایی عرضه شده و شما قدرت انتخاب زیادی خواهید داشت. به سبب همین مزیت از این پارچه در طیف گسترده ای از لباس های استفاده شده است. ارگانزا در انواع مختلفی از پارچه از جمله تور در بازار عرضه شده است.
 
ظاهر براق ارگانزا جلوه ای خاص به آن بخشیده است. این جلوه هنگامی که از این نوع پارچه در دوخت لباس های مجلسی، مانتوهای شیک، لباس های مهمانی و لباس شب می شود زیبایی خیره کننده ای خواهد داشت. شاید بتوان اصلی ترین دلیل محبوبیت ارگانزا را به همین ظاهر براق و زیبای آن نسبت داد.
 
پارچه ارگانزا بسیار خنک است. بافت این نوع پارچه به گونه ای است که جریان هوا به راحتی می تواند از میان منافذ آن عبور کند. هم چنین سبک وزن بودن این نوع از پارچه ها احساس راحتی مطلوبی را به مصرف کننده منتقل می کند.
 
از پارچه ارگانزا می توان هم برای دوخت لباس های مجلسی و هم برای لباس های غیر مجلسی استفاده کرد. یکی از موارد کاربرد مهم پارچه ارگانزا ، لباس های عروس است. این تنوع دوخت بالا در کمتر پارچه دیگری دیده می شود. هم چنین به دلیل دوام و طول عمر بالای این نوع از پارچه، می توانید از لباس هایی که با ارگانزا دوخته می شوند به صورت بلند مدت استفاده نمایید.
 
پارچه ارگانزا آبرفت ندارد. هم چنین این نوع پارچه در برابر مواد شوینده مقاوم خوبی دارد. با این حال بهتر است هنگام شستشوی آن دقت داشته باشید و به آن فشار نیاورید. هم چنین دمای آب هنگام شستشوی لباس هایی که با استفاده از ارگانزا تولید شده اند بهتر از ولرم و نسبتا خنک باشد. حرارت می تواند روی بافت پارچه ارگانزا اثر گذاشته و در آن تغییراتی را ایجاد کند.
 
پارچه ارگانزا از انسجام، دوام و طول عمر بسیار خوبی برخوردار است. با این حال یکی از ویژگی های آن، چروک پذیری نسبتا آسان آن است. این پارچه می تواند به سرعت چروک شود که همین می تواند استفاده از آن را با دشواری هایی همراه سازد.
 
سطح ارگانزا مقداری سر و لغزنده است. این ویژگی اگرچه که احساس راحتی خوشایندی را به هنگام پوشیدن به شخص می دهد، کار دوخت با این پارچه را با دشواری هایی روبرو می کند. لغزنده بودن سطح پارچه ارگانزا از ویژگی های مهم آن است.
 
یک ویژگی مهم دیگر پارچه ارگانزا، مقاومت نه چندان بالایش در برابر حرارت است. این پارچه در برابر گرما خیلی مقاوم نیست؛ تا حدی که باید هنگام اتو کشیدن این پارچه به همین ویژگی حتما توجه داشت و گرنه ممکن است به بافت پارچه آسیب وارد شود. هم چنین بهتر است این پارچه را در برابر نور مستقیم خورشید قرار ندهید. در برخی موارد خشک کردن لباس های دوخته شده با پارچه ارگانزا در جلوی نور خورشید منجر شده که نور خورشید بر روی ظاهر و رنگ لباس تاثیر بگذارد.
 
پارچه ارگانزا آهاردار بوده و با عرض 150 سانتی متر در بازار یافت می شود.
 

کاربردهای پارچه ارگانزا

با توجه به ارائه شدن پارچه ارگانزا در طرح ها و جنس های مختلف می توان گفت کاربرد های بسیار زیادی نیز دارد که اکثرا در صنعت پوشاک به کار می رود. در ادامه به کاربردهای پارچه ارگانزا می پردازیم.
 
لباس عروس: به دلیل درخشندگی و جلوه ی منحصر به فردی که دارد بیشترین کاربرد را در دوخت لباس عروس دارد.
لباس شب و لباس های مجلسی: وجود طرح ها، رنگ ها و نقش های متفاوت در این پارچه موجب شده است که انتخابی مناسب جهت تولید و دوخت لباس های مجلسی زنانه و همینطور لباس هایی با سبک رمانتیک و یا سنتی باشد.
آستری لباس عروس: علاوه بر استفاده و کاربردی که این پارچه دارد به دلیل سبکی و درخشندگی خاص آن در لباس عروس به عنوان آستری زیرین پارچه تور اصلی نیز به کار برده می شود.
روبان و گردنبند: از دیگر کاربردهای پارچه ارگانزا به دلیل لطافت و مرغوبیت بالای آن می توان به استفاده آن برای روبان های تزیینی و یا گردنبند پارچه ای جهت آویز کردن زیورآلات نیز اشاره کرد.
گل سر و کلاه: کاربرد دیگر استفاده از این پارچه طراحی و تولید گل سر و کلاه است.
انواع شال و روسری: علاوه بر موارد ذکر شده کاربرد دیگری که این پارچه دارد طراحی و تولید انواع شال و روسری است.
پرده و آباژور: همانگونه که در بالا نیز ذکر شد این پارچه به شکل ها و جنس های مختلفی تولید و ارائه می شود که موجب می شود در دوخت پرده و آباژور نیز به کار برده شود.
لباس های نمایشی یا استیج: به دلیل تنوع بسیار بالا، لطافت و ظرافت در این پارچه بسیار مورد توجه طراحان لباس های نمایشی نیز قرار دارد.
دامن های رقص: اکثر دامن های رقص حالتی پفی مانند و جذاب دارند که انتخاب این پارچه برای دوخت آن ها یکی از بهترین گزینه ها خواهد بود.
 

پرنیا آیتی [ ]

پرنیا آیتی هستم سردبیر مجله اینترنتی زیپ . در بخش محتوای مد و لباس فعالیت دارم.نویسنده و تحلیلگر مد ، روایتگر برند ها ،لباس ها ،تاریخچه پارچه ، اکسسوری و ملزومات لباس هستم.

مطالب مرتبط

یک نظر بگذارید