زیپ | مجله اینترنتی لباس، مد ، فشن و زیبایی

 خرید به صرفه
چی بپوشیم پرنیا آینی ۱۳۹۹/۱۲/۰۲ نظر (0)

با شرایط اقتصادی موجود چطور خرید کنیم؟

خرید به صرفه و مزایای آن شاید شما هم فیلم «اعتراف‌های یک معتاد به خرید» را دیده باشید. فیلم ماجرای دختری است که عاشق خرید کردن از برندهای مختلف است و به نوعی معتاد به خرید کردن. در شرایطی که بیشتر خریدهایش را با کارت اعتباری‌اش انجام داده و بدهکار است، ناگهان شغلش را از دست می‌دهد و تمام زندگی‌اش به هم می‌ریزد. در این شرایط او تازه متوجه می‌شود چه مقدار هنگفتی پول را صرف خرید چیزهایی کرده که بود و نبودشان فرق چندانی به حالش نداشته است. داستان این دختر، داستان خیلی‌ها بود که با ایجاد شرایط اقتصادی جدید ناگهان به خودشان آمدند و متوجه شدند وضعیتی شبیه کاراکتر نقش اول فیلم دارند. شکی نیست که داشتن رفاه حق هر شهروندی است؛ اما اعتیاد به خرید در شرایطی که پس انداز و امنیت خاطری وجود ندارد، کار بسیار اشتباهی است. در چنین شرایطی خرید به صرفه و درست می‌تواند سبک زندگی افرادی را که نگران از دست دادن تنوع در زندگی‌شان هستند، تغییر دهد؛ باعث پس انداز بیشترشان شود و به نوعی یک تیر باشد و دو نشان.

برندهای خوب را بشناسید

با قیمت فعلی دلار خرید از برندهای خارجی کار عجیبی به نظر می‌رسد. لباسی که سال پیش کاملا قابل خرید بود؛ امسال تقریبا پنج برابر شده است، در حالی که وضعیت درآمد افراد تفاوتی نکرده است. بنابراین روش اول برای خرید به صرفه این است که تا جایی که امکان دارد، قید خرید از برندهای خارجی را بزنید. متاسفانه باور اشتباهی وجود دارد که جنس ایرانی کیفیت ندارد؛ در حالی که واقعا اینطور نیست. در هر کشوری اجناس خوب و بد وجود دارد و حتی جنس چینی هم درجه‌بندی کیفیتی دارد و نباید فکر کرد فقط در ایران چنین شرایطی دیده می‌شود. با توجه به این نکته برای اینکه بتوانید استایلتان را به زیبایی قبل حفظ کنید و هزینه هنگفتی هم بابت لباس نپردازید، برندهای خوب ایرانی را شناسایی کنید و سراغشان بروید. سارک این افتخار را دارد که از طرف مشتریانش به عنوان یکی از این برندها خدمت رسانی می‌کند.

 
 

خرید به وقت حراج

کسی که دوست دارد در هر شرایطی خوش استایل باقی بماند، قدر حراجی‌ها را می‌داند. برای داشتن یک خرید به صرفه بهترین کار این است که از حراج‌های فروشگاه‌های آنلاین و حضوری باخبر شوید. بسیاری از فروشگاه‌های حضوری بعد از خرید شماره تماس شما را می‌گیرند تا از ایونت‌ها و حراجی‌ها باخبرتان کنند. بنابراین نسبت به دادن شماره تماستان مقاومت نکنید!
فروشگاه‌های آنلاین هم معمولا در هر فصل حداقل دو بار حراج می‌گذارند، یک بار حراج نیمه فصل و یک بار حراج آخر فصل.
جشن‌هایی مثل روز مادر، روز پدر، یلدا و عید نوروز هم از دیگر شرایطی است که فروشگاه‌های آنلاین شما را به بازدید از محصولات تخفیف خورده‌شان دعوت می‌کنند. بنابراین اگر عضو خبرنامه این سایت‌ها نشده‌اید، حتما در مناسبت‌های خاص به آن‌ها سر بزنید و از تخفیف‌‎های خوبشان استفاده کنید.

 
 

طبق مد نپوشید!

 
طراحان دنیای مد، هر سال مدل‌ها و رنگ‌های خاصی را به عنوان ترند Trend معرفی می‌کنند. در شرایط اقتصادی بحرانی هیچ لزومی ندارد که شما هم بر اساس این ترندها خرید کنید، چون از نظر اقتصادی و برای داشتن خرید به صرفه توجیهی ندارد که امسال بر اساس رنگ ۲۰۱۹ پالتوی مرجانی بخرید که سال دیگر امکان پوشیدن آن را ندارید.این در حالی است که دنیای مدرن به شدت با فست فشن در حال مبارزه است و اصطلاحاتی مانندSlow Fashion در حال جایگزینی با Fast fashion میباشد ، این جنبش ها به دلیل وضعیت زیست محیطی ، اجتماعی و اقتصادی دنیای کنونی است . در حال حاظر خرید لباس های با کیفیت که تحت تاثیر کمی ازترندها هستند بسیار پیشنهاد می شود بطوریکه ستارگان سینمای هالیوود نیز در زمینه بسیار تبیلغ می کنند، بنابراین از خرید بر اساس ترندها به شدت خودداری کنید؛ در عوض سعی کنید سبک مخصوص خودتان را داشته باشید.
 

سادگی و رنگ؛ دو اصل مهم

شاید شما هم شنیده باشید که «سادگی هیچ وقت از مد نمی‌افتد»؛ این جمله کاملا درست است. سعی کنید در کمد لباس‌هایتان حتما چند دست لباس ساده داشته باشید. لباس ساده به راحتی با بقیه گزینه‌ها ست می‌شود و هیچ وقت هم قدیمی نخواهد شد. نکته مهم بعدی درباره توجه به رنگ لباس است؛ برای داشتن یک خرید به صرفه حتما حضور لباس‌هایی با رنگ خنثی یا Neutral Colors را مد نظر داشته باشید. این رنگ‌ها به راحتی با گزینه‌های مختلف چرخه رنگ ست می‌شوند و شما می‌توانید ظاهرتان را هر بار متنوع‌تر از بار قبل طراحی کنید. رنگ‌هایی مثل بژ، کرم، شیری و سفید جزو رنگ‌های خنثی هستند و می‌توانند همیشه استایلی شیک برای شما فراهم کننید.


 
 

خرید اکسسوری، خریدی به صرفه

برای ایجاد تنوع در ظاهرتان لازم نیست مرتب لباس‌های جدید بخرید؛ آن هم در شرایطی که همان هزینه می‌تواند به کارهای ضروری تری اختصاص پیدا کند؛ در عوض می‌توانید هزینه کمتری را به خرید جزئیاتی اختصاص دهید که می‌توانند تغییرات بزرگی در ظاهرتان ایجاد کنند؛ این جزئیات همان اکسسوری و زیورآلات هستند.
برای مثال به جای اینکه هر روز یک مدل مانتوی جدید به تن کنید و سر کار بروید، می‌توانید یک مدل را دو روز در هفته با شال متفاوتی بپوشید، گردنبندی را بر روی مانتویی متفاوتی بیندازید و حتی کیفتان را عوض کنید. شال، دستمال گردن، زیورآلات و موارد مشابه در دسته اکسسوری‌ها قرار می‌گیرند.

 تغییر دادن لباس‌های قدیمی‌تان است.

احتمالا در کمد شما هم لباس‌هایی پیدا می‌شوند که مدلشان کمی قدیمی شده باشد. این لباس‌ها را با استفاده از گلدوزی، تکه دوزی، زاپ دار کردن و انواع و اقسام کارهای دیگر می‌توان به لباس‌هایی جدید تبدیل کرد. بنابراین قبل از خرید یک لباس جدید نگاهی به گزینه‌های موجود بیندازید، سری به خرازی‌ها بزنید و ببینید کدام وسایل برای تغییر دادن این لباس‌ها و جدید کردن ظاهرشان مناسب هستند. برای مثال می‌توانید یک تونیک بلند قدیمی را به راحتی به یک مانتوی جدید تبدیل کنید؛ مثل فرم آستین‌هایش را عوض کنید، روی جیب‌ها را نقاشی کنید یا تکه دوزی و سر آستین‌ها دکمه بگذارید. احتمالا از دیدن نتایج جالبی که به دست خواهید آورد؛ متعجب خواهید شد.

چند راه آسان برای خوشتیپ تر شدن

بر اساس لیست جلو بروید

آخرین توصیه ما برای داشتن خرید به صرفه این است که حتما فهرستی از موارد مورد نیازتان را یادداشت کنید و به همراه ببرید؛ به خصوص اگر از آن دسته افرادی هستید که برای خرید کفش به بازار می‌روند؛ اما آخر سر با یک کیف جدید به خانه برمی‌گردند! داشتن لیست کمکتان می‌کند سراغ لوازم غیر ضروری نروید و بیشتر پس انداز کنید.

 

پرنیا آینی [ ]

پرنیا آیتی هستم سردبیر مجله اینترنتی زیپ . در بخش محتوای مد و لباس فعالیت دارم.نویسنده و تحلیلگر مد ، روایتگر برند ها ،لباس ها ،تاریخچه پارچه ، اکسسوری و ملزومات لباس هستم.

مطالب مرتبط

یک نظر بگذارید