زیپ | مجله اینترنتی لباس، مد ، فشن و زیبایی

 لباس‌های محلی کشورهای مختلف در جشن عید
پوشاک ایران و جهان پرنیا آیتی ۱۴۰۰/۰۱/۰۴ نظر (0)

لباس‌های محلی کشورهای مختلف در جشن عید نوروز

عید نوروز برای ما ایرانیان، همیشه همراه با شادی و جشن و دید و بازدید بوده است؛ اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید، عید نوروز، تنها مختص ما ایرانیان نیست و مردم کشورهای مختلف، هرساله خود را برای عید نوروز آماده می‌کنند، در روزهای عید، لباس محلی می‌پوشند، جشن برپا می‌کنند و آداب و رسوم خاصی را بجا می‌آورند؛ از این جمله می‌توان به کشورهایی مثل ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان و… اشاره کرد. در این مطلب، تصاویری از جشن عید نوروز در کشورهای مختلف و نیز لباس‌های محلی و لباس‌های جشن زنان و مردان ملل مختلف را باهمدیگر می‌بینیم. با ما همراه باشید.

فلسفه لباس‌های محلی

هر کشور، شهر، روستا، قومیت و نژادی، لباس مختص خود را دارد که به‌گونه‌ای با فرهنگ آن منطقه پیوند خورده است. گاهی لباس شهرها و حتی کشورهای مختلف، به‌دلیل نزدیک بودن فرهنگشان در گذشته و حتی درحال حاضر، شباهت‌هایی به یکدیگر دارد. معمولا لباس‌ها نشان‌دهنده ویژگی‌های اخلاقی، خصیصه‌ها، نمادهای سرزمین مادری و مسائلی از این قبیل است؛ مثلا در شمال کشور، زنان لباس‌هایی به‌رنگ شاد می‌پوشند که نشان از سبک روحیه و نوع و محل زندگی‌ آن‌ها دارد؛ درحالیکه مردم مناطق بیابانی و کویری به‌دلیل سبک زندگیشان که مبنی بر قناعت، جدی بودن در ظاهر و… است، بیشتر از رنگ‌های خنثی مثل خاکستری و خاکی و رنگ‌های تیره مثل قهوه‌ای و… استفاده می‌کنند که البته همبستگی‌هایی نیز به رنگ‌های موجود در محل زندگیشان نیز دارد.

فلسفه رنگ لباس‌های نوروزی

عید نوروز (همانطور که گفتیم، عید مردم زیادی در کشورهای مختلف است)، با تازگی همراه است و بنابراین مرد و زن در آغاز این جشن، لباس‌های نو می‌پوشند که در اغلب مواقع، همان لباس‌های محلی آن‌هاست، اما از آنجا که لباس‌ها باید روح بهار و جشن نوروز را در خود داشته باشد، اغلب در این روزها، لباس‌ها رنگ‌های همخوان با طبیعت بهاری، مثل سبز، قرمز، نارنجی، صورتی و… دارد و در بیشتر مواق, لباس‌ها، نه از یک رنگ، بلکه از چندین رنگ شاد تشکیل می‌شود. ازطرفی لباس خانم‌ها از دامن‌های پرچین و بلند تشکیل می‌شود که درهنگام اجرای مراسم آیینی و رقص‌های سنتی، حرکت و پویایی ناشی از آمدن بهار را تداعی کند و شور و نشاط را در اطرافیان ایجاد کند.
البته درمورد لباس‌های مردانه، همانطور که می‌دانید، معمولا همیشه از رنگ‌های تیره‌تر و ملایم‌تر استفاده می‌شود، اما در اغلب اوقات، رنگ سفید در این نوع لباس‌ها مشهود است؛ مثلا در اکسسوری‌هایی مثل شال گردن یا شال کمر (که آیتم مهمی در اغلب لباس‌های محلی مردانه است)، اما معمولا طیف‌های تیره‌تری از رنگ‌هایی مثل نارنجی، آبی و قرمز نیز در لباس‌های مردانه نوروز دیده می‌شود.

تاجیکستان

 

ترکمنستان

 

ازبکستان

 

روسیه

قزاقستان

قرقیزستان

پرنیا آیتی [ سردبیر مجله اینترنتی زیپ ]

سردبیر اولین مجله اینترنتی و رسانه دیجیتال مدفشن دراصفهان به اسم مجله اینترنتی زیپ. نویسنده و تحلیلگر مد، روایتگر برند ها، لباس ها، تاریخچه پارچه، اکسسوری و ملزومات لباس و ‏مشاوره ‏طراح لباس هستم.

یک نظر بگذارید

توصیه شده