زیپ | مجله اینترنتی لباس، مد ، فشن و زیبایی

تاریخچه کت شلوار و کت دامن زنانه
پوشاک بانوان پرنیا آیتی ۱۴۰۰/۰۳/۲۲ نظر (0)

تاریخچه کت شلوار و کت دامن زنانه

از کرست‌های تنگ تا کت شلوار راحت تاریخچه کت شلوار و کت دامن زنانه نشیب و فراز جالبی دارد و سبب می‌شود به دنبال شناختش بربیایم. شاید خیلی از شما ندانید که در کشور فرانسه تا سال ۲۰۱۳ زنان اجازه پوشیدن شلوار در خیابان نداشتند. تعجب می‌کنید؟ بله درسته! قانون برای زنان فرانسوی پوشیدن شلوار را منع می‌کرد، البته کسی به آن عمل نمی‌کرد. تا این‌که سال ۲۰۱۳ کشور فرانسه این قانون را کلاً لغو کرد. با این توضیحات کوتاه حتماً شما هم کنجکاو به دانستن آغاز تغییرات شدید. تغییراتی که شاید اسمش را انقلاب در سبک پوشش زنان گذاشت. مجله زیپ این‌بار نقطه‌ی دیگری را هدف قرار داده تا برای شما رمزگشایی کند و شما را با دنیای تازه‌ای در زمینه مد و فشن روبرو کند. مثل همیشه زیپ را همراهی کنید.

آغاز راه تغییر لباس به سمت کت شلوار و کت دامن

اگر پیشتازان تغییرات دست به طراحی‌های جدید نزده بودند، هنوز هم در کشورهای اروپایی زنان باید با لباس تافته صورتی در خیابان و محل کار رفت و آمد می‌کردند. برای تغییرات زمان زیادی صرف شد و زنان زیادی مقاومت کردند تا بالاخره موفق شدند. در سال ۱۹۶۷ خانم کاترین سوئیتزر توانست نام خود را به عنوان قهرمان حقوق زنان ماندگار کند. او در مسابقه دو ماراتن با نامی شبیه به مردان شرکت کرد. در اواسط مسابقه یکی از مقامات به هویتش پی برد. عصبانی از این‌که زنی شلوار پوشیده است، به سمت او حمله کرد تا مانع ادامه‌ی مسابقه‌اش شود. ولی با دخالت دیگران کاترین توانست مسابقه را به پایان برساند. عکس کاترین در حال دویدن و شخص حمله کننده در تاریخ ثبت شد.
 

لباس زنان در گذشته

زمان شروع تغییرات را می‌توانیم از موقع باسواد شدن زنان بدانیم. در قرن ۱۵ میلادی زنی از بلونیا به نام نیکولوسا کاستلانی سانوتی Nicolosa Castellani Sanuti مقاله‌ای بلند بالا خطاب به کلیسا نوشت. مقاله او در دفاع از زنانی بود که تا آن زمان کلیسا نوع پوشش آن‌ها را تعیین می‌کرد و آن‌ها را مجبور می‌کرد صورت‌های خود را بپوشانند. از نکات مهم این مقاله شمردن حقوق مردان در جامعه بود در حالی که زنان از همه آن‌ها محروم بودند. او در نامه‌اش خواسته بود در مقابل حقوقی که مردان در جامعه برخوردارند، زنان تنها بتوانند نوع لباس خود را تعیین کنند. در آن سال‌ها، انتشار چنین مقاله‌ای نشانه‌ی آغاز تغییرات بود.

 
 

کت شلوار یا کت دامن سبکی دور از ذهن

سبک لباس پوشیدن زنان در گذشته آن‌ها را محصور نگه می‌داشت. شما زن را این‌طوری تصور کنید؛ کرست تنگ، لباسی از تافته ظریف، کفش‌های گلدوزی شده، دامنی با چین و شکن فراوان، دستکش‌های توری و … . این زن حتی نمی‌تواند در خانه خود به راحتی حرکت کند چه برسد که در جامعه فعالیت کند. ویترین‌ فروشگاه‌ها همه به یک شکل تزیین می‌شد و مدل جدیدی برای عرضه وجود نداشت.

 
 

زن وابسته، زنی با لباس سخت، دامن سخت یا شلوار راحت

احساس ترس از قدرت زنان در محافل سیاسی یکی از موانع ایجاد تغییر بود. اگرچه در اذهان، دختر و زن رویایی به نام گیبسون نقش بسته بود اما واقعیت چیز دیگری بود. (از اولین زنانی که علاوه بر حقوق اولیه زنان در لباس پوشیدن هم پیشتاز بود سوزان بی آنتونی Susan B. Anthony است. او جزو اولین کسانی بود که بر ضد قانون برده‌داری بیانیه جمع کرد. گاهی پیش آمده بود که او لباسی متفاوت از آن‌چه جامعه تحمیل کرده بود می‌پوشید. در این مواقع بچه‌ها به او با سنگ حمله می‌کردند. گاهی هم مردان دوره‌اش می‌کردند و او را مسخره می‌کردند تا جایی که پای پلیس وسط می‌آمد.
 

زنان طبقه کارگر؛ مظلوم اما شجاع با لباس مردانه

با مطرح شدن حق رأی زنان و جنبش‌هایی که صورت گرفت، سبک لباس، مد و فشن هم تغییرات را شروع کرد. اگر بخواهیم منصفانه فکر کنیم، مد و لباس‌های سنگین مختص طبقه مرفه جامعه بود. در این میان زنانی هم بودند که به اجبار پابه‌پای مردان در معادن  و یا گاوچرانی کنند. این زنان قطعاً با لباس سنگین نمی‌توانستند از پس کارهای خود بربیایند پس شلوار مردانه می‌پوشیدند. آن‌ها صبح تا شب را با لباس مردانه می‌گذراندند و شب‌ها برای ورود به شهر و به خاطر جلوگیری از مزاحمت مردم لباس خود را عوض می‌کردند. اما چاره چه بود؟ تغییر سبک لباس پوشیدن کاری نبود که به راحتی انجام شود. مخصوصاً مردانی که دیدگاه بسته‌ای داشتند و مانع تغییر سبک بودند. فکر می‌کنید چرا مردان حاضر به پذیرش تغییرات لباس پوشیدن زنان نبودند؟ چون تغییر پوشش قدم اول بود. در قدم‌های بعدی وراثت، مالکیت املاک، حق حضانت و تساوی قوانین مطرح می‌شد.

 
 

طراحان پیشتاز کت دامن ساختارشکنی با کوکو شنل اتفاق افتاد

در سال ۱۸۹۰ اولین زنی که کت شلوار به تن کرد یک بازیگر بود که به پیشنهاد خودش یک خیاط آن را برایش طراحی کرده و دوخته بود. بعد از آن کوکو شنل نام اولین طراح را به خود اختصاص داد. او اولین طراحی کت دامن خود را در سال ۱۹۱۴ انجام داد ولی در سال ۱۹۲۳ مدل کت دامن را در مجموعه جدید خود به نمایش عموم گذاشت. کوکو شنل اولین مدلش را زمانی طراحی کرد که زنان برای گردش عمومی در شهر از کت و دامن‌هایی خاص استفاده می‌کردند. دامن‌هایی به نام هابل hobble skirt که دور مچ با نخی تنگ بسته می‌شد و عملاً حرکت را برای آن‌ها دشوار می‌کرد. واقعا دلیل این‌ طراحی‌های عجیب چه می‌توانست باشد بر ما هم پوشیده است.

 
 

امضای کوکو شنل پای کت دامن

لباسی که کوکو شنل طراحی کرد کت به همراه دامنی گشاد و راحت بود که به زنان آزادی حرکت می‌داد. کوکو شنل درباره طراحی خود گفت: «من به زنان دست و پاهای واقعی برای حرکت دادم. طوری که آن‌ها بتوانند آزادنه در جامعه حرکت کنند و زمانی که می‌خندند بیهوش نشوند.» حتما تعجب می‌کنید که چرا می‌گوید زنان بیهوش نشوند! چون در دهه‌های گذشته و زمانی که زنان از کرست‌های تنگ استفاده می‌کردند دنده‌ها در بدن فرو می‌رفت. گاهی این صدمه آن‌قدر زیاد بود که هنگام خنده باعث بیهوشی می‌شد. امضای کوکو شنل پای کت دامن زنانه ثبت شد.

 

پرنیا آیتی [ سردبیر مجله اینترنتی زیپ ]

سردبیر اولین مجله اینترنتی و رسانه دیجیتال مدفشن دراصفهان به اسم مجله اینترنتی زیپ. نویسنده و تحلیلگر مد، روایتگر برند ها، لباس ها، تاریخچه پارچه، اکسسوری و ملزومات لباس و ‏مشاوره ‏طراح لباس هستم.

یک نظر بگذارید

توصیه شده