زیپ | مجله اینترنتی لباس، مد ، فشن و زیبایی

پارچه دانتل
پارچه شناسی پرنیا آیتی ۱۴۰۰/۰۵/۱۵ نظر (1)

پارچه دانتل و بررسی انواع آن

دانتل و گیپور از زیباترین پارچه‌ها برای دوخت لباس هستند که شباهت زیادی به هم دارند. شباهت ظاهری پارچه دانتل و گیپور موجب شده تا بسیاری از مواقع تشخیص دانتل و گیپور از هم مشکل شود. دانتل و گیپور هر دو از الیاف ابریشم تهیه می‌شوند و برای دوخت لباس‌های ظریف کاربرد بیشتری دارند. عمده مصرف این دو پارچه در دوخت لباس عروس، لباس نامزدی و لباس مجلسی زنانه است. در ادامه با تفاوت پارچه دانتل و گیپور بیشتر اشنا می‌شویم.

پارچه دانتل چیست؟

دانتل پارچه‌ای است ظریف از نخ کتان یا ابریشم که به صورت مشبک با دستگاه و یا با دست بافته شده‌ است. برای بافت آن از نخ کتان، ابریشم، طلا، یا نقره استفاده می‌شود. اکثر دانتل‌ها با نخ پنبه بافته می‌شوند، اگر چه کتان و ابریشم هنوز هم در دسترس هستند. توری ممکن است از فیبر الیاف مصنوعی نیز ساخته شود. دانتل اصل تارهای ابریشم روی زمینه توری بافته می‌شود. دانتل در سه نوع برجسته، کار شده و کار نشده به فروش می‌رسد. نوع کارشده پارچه دانتل همراه با سنگ، مروارید، ملیله و … تزئین می‌شود تا بر جلوه و زیبایی پارچه افزوده شود. پارچه دانتل از نظر برجستگی نیز به چندین گروه تقسیم می‌شود که می‌توان به مدل‌های قیطون‌دوزی و خامه‌دوزی و… اشاره کرد که طرح برجستگی به شکل گل نمایان می‌شود. این پارچه ابریشمی اغلب برای دوخت لباس عروس و نامزدی استفاده می‌شود. زیبایی و ظرافت دانتل و نقش‌های برجسته آن خیره کننده است. پارچه دانتل به قیمت بالاتری برای فروش عرضه می‌شود و شباهت بسیاری به پارچه گیپور دارد. زمینه ساده و اشکال برجسته مهم‌ترین خصوصیت پارچه دانتل است. علاوه بر تولید صنعتی و بافت با دستگاه توری‌دوزی، روش‌های مختلف دستی مانند سوزن‌دوزی، قالب‌دوزی، دارحلقه و نواردوزی از روش‌های متداول دستی است.

 

 

استفاده از پارچه دانتل برای تمامی سنین

دانتل جزء پارچه‌هایی است که تمام سنین می‌توانند از این پارچه استفاده کنند. فقط باید در طرح و رنگش هوشمندانه رفتار کنید تا در گام اول تهیه لباستان موفق باشید. برای افراد با سن پایین بهتر است از دانتل‌های رنگ روشن و شاد همچنین طرح‌های ریز استفاده کنید. بانوانی که اندام درشتی دارند بهتر است از رنگ‌های تیره با طرح‌های ریز استفاده کنند اگر بالاتنه درشت است از دانتل رنگ تیره در بالاتنه و همچنین اگر پایین تنه چاقی دارند بهتر است دانتل رنگ تیره در پایین‌تنه استفاده کنند تا لاغر به نظر برسند و بانوان لاغر بهتر است از رنگ‌های روشن و طرح‌های درشت استفاده کنند.


دانتل به عنوان خرج کار یا لباس اصلی

بعضی از افراد از دانتل به عنوان پارچه اصلی لباس که کل لباس از همین پارچه به همراه آستر می‌باشد استفاده می‌کنند البته می‌توانند در آستین و دامن لباس آستر بکار نبرند و این مدل دوخت کاملاً سلیقه‌ای می‌باشد. اگر می‌خواهید از دانتل برای خرج کار استفاده کنید بهتر است از دانتل‌های هم‌رنگ با لباس خودتان استفاده کنید. البته در برخی موارد استفاده از دانتل با رنگ مکمل از رنگ اصلی پارچه باعث زیبا شدن لباس می‌شود. در این موارد حتما با یک متخصص در این کار مشورت کنید.


 
 

کشور‌های مبدأ پارچه دانتل

 
پارچه دانتل معمولاً از کشورهای ترکیه، فرانسه، چین و کشور‌های عربی از جمله دوبی به ایران وارد می‌شود. جالب است بدانید دانتل چینی بر خلاف دیده‌ها و شنیده‌ها انواع متفاوتی دارد که برخی دارای جنس مرغوب و کیفیت بالاتری هستند و یا با توجه به قیمت پایین‌تر از کیفیت پایین‌تری برخوردار هستند. دانتل چینی مرغوب حرف زیادی برای گفتن دارد و گاهی از کیفیت بالاتری نسبت به باقی کشورها برخوردار است پس بهتر است در انتخاب پارچه دانتل فقط به کشور مبدأ و تولیدکننده آن توجه نکنید و ملاک خود را جنس پارچه قرار دهید.

 
 

مزیت‌ها و ویژگی‌های پارچه دانتل

1_دوام بالای پارچه‌های دانتل در کنار طرح‌های سرسنگین
2_استفاده از پارچه برای دوخت لباس‌های مجلسی و عروسی
3_قیمت مناسب به جهت دوخت‌های شیک و مجلسی
4_شباهت زیاد به پارچه‌های گیپوری
5_بافت طرح‌ها روی تور‌های درشت‌گونه
6_عرضه در انواع مختلف همچون دانتل گل برجسته، دانتل کار شده و دانتل معمولی و کار نشده
7_استفاده از الیاف‌های مصنوعی و ابریشم مصنوعی در بافت تور دانتل
8_نیاز به آستر در استفاده از پارچه دانتل (معمولاً)

 
 

پارچه گیپور چیست؟

پارچه گیپور دارای الیاف ابریشم و پنبه است. این پارچه بدون زمینه توری و به صورت ضخیم‌تر تولید می‌شود. برای دوخت لباس‌های مجلسی می‌توان از پارچه گیپور استفاده کرد. این پارچه با آستر در دوخت لباس به کار می‌رود اغلب طراحان مد و فشن از گیپور برای طراحی لباس‌های شیک استفاده می‌کنند. برجسته بودن گل‌ها بدون زمینه توری خصوصیت بارز گیپور است. در بافت گیپور فضای خالی بیشتری نسبت به پارچه دانتل مشاهده می‌شود و این به دلیل عدم وجود زمینه تور در این پارچه می‌باشد. با استفاده از پارچه گیپور می‌توان لباس با ظاهری با وقار و کاملاً پوشیده در عین حال رسمی، مناسب استفاده در تمامی مهمانی به دست آورد. طرح بر روی پارچه برودری شده (برودری یک کلمه فرانسوی است، به دوختی گفته می‌شود که بعد از پایان کار پارچه حالت تور به نظر می‌آید) می‌باشد و موتیف دست نخورده باقی می‌ماند و به وسیله نخ‌ها به صورت دوخت بهم متصل می‌شود. همچنین دور موتیف را می‌توان چید و آن‌ها را از یک‌دیگر جدا کرد و به عنوان تزئین روی پیراهن، بلوز و رومیزی اپلیکه‌دوزی کرد. گیپور پارچه‌ایی است که از آن شکوهی شاهانه می‌بارد با اینکه به تنهایی کاربرد ندارد و نیاز به آستر برای پوشش کامل‌تر دارد اما همچنان مغرور است. انواع پارچه گیپور مناسب برای مراسم نامزدی، عروسی و شب است و به دلیل داشتن طرح‌های متنوع و زیبا، مختص رده سنی خاصی نمی‌باشد.

 


مزیت‌ها و ویژگی‌های پارچه گیپور

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های پارچه گیپور، خنک نگه‌داشتن بدن و خارج کردن دم و رطوبت بدن می‌باشد و این امر به خاطر داشتن فواصل زیاد بین طرح‌ها می‌باشد. از طرفی دیگر، می‌توان با خرید پارچه‌های گیپور با قیمت مناسب، از آن‌ها برای دوخت لباس عروس و مجلسی نیز استفاده کرد. به طوری که قیمت تمام شده آن، پایین‌تر از لباس‌های آماده بازار باشد. پارچه‌های گیپور در انواع مختلفی همچون گیپور مروارید‌دوزی شده و پرس شده، گیپور نگین‌دار، گیپور ساده، گیپور مجلسی و… عرضه می‌شود. از دیگر مشخصات و ویژگی‌های مثبت پارچه گیپور، دوام نسبتاً بالای آن می‌باشد. به طوری که چندین بار می‌توانید بدون هیچ مشکلی از آن استفاده کنید.
 

تفاوت پارچه دانتل و گیپور

در بین گل‌های برجسته دانتل، تور بافته شده و این تور را می‌توان دید. البته پارچه گیپور هم دارای گل‌های برجسته‌ای است که تک‌تک روی پارچه قرار دارد. به عبارتی گیپور زمینه توری و گل‌های برجسته ندارد بلکه گل‌ها به صورت کاملاً مجزا به یکدیگر وصل شده‌اند که قابلیت اپلیکه شدن نیز دارد. در حدود ۹۰ درصد زمینه دانتل تور است ولی در برخی موارد خاص اینطور نیست. دقت داشته باشید که لباس عروس‌های دوخته شده با پارچه دانتل قیمت بالاتری دارند. پارچه‌های گیپور در مقایسه با دانتل ارزان‌تر هستند که به دلیل نوع بافت و الیاف پنبه موجود در آن است. برای تشخیص دانتل لباس عروس می‌توانید تور زمینه را به خوبی ببینید در حالی که گیپور بدون تور به آستر وصل می‌شود.

پرنیا آیتی [ سردبیر مجله اینترنتی زیپ ]

سردبیر اولین مجله اینترنتی و رسانه دیجیتال مدفشن دراصفهان به اسم مجله اینترنتی زیپ. نویسنده و تحلیلگر مد، روایتگر برند ها، لباس ها، تاریخچه پارچه، اکسسوری و ملزومات لباس و ‏مشاوره ‏طراح لباس هستم.

یک نظر بگذارید

توصیه شده