زیپ | مجله اینترنتی لباس، مد ، فشن و زیبایی

عطر ها و ادکلن های برتر جهان
عطر وادکلن پرنیا آیتی ۱۴۰۰/۰۵/۱۸ نظر (0)

عطر ها و ادکلن های برتر جهان

شاید جالب باشد که بدانید تاریخچه عطر و ادکلن نشان می‌دهد که از گذشته‌های خیلی دور تاکنون، در کنار اهمیت دادن به زیبایی چهره، خوشبو بودن نیز یکی از موارد مهم زیبایی محسوب می‌شد. معطر کردن بدن و محیط، به عنوان جلب رضایت خدایان و یا برای جذب جنس مخالف بود. در ابتدا انسان‌ها از سوزاندن چوب‌های معطر استفاده می‌کردند. اما از زمانی که به عطر خوش گل‌ها پی بردند، استفاده از گل‌های معطر نیز در زندگی بشر جای گرفت. این کشف بزرگ زمانی صورت گرفت که انسان در پی یافتن گیاهان دارویی به منظور درمان بیماری‌ها بود. اما شاید جالب باشد که بدانید تاریخچه عطر سازی و تاریخچه ادکلن در جهان با تاریخچه عطر در ایران نیز ارتباط مستقیم دارد، چرا که کاشف الکلی که امروزه در تمام ادکلن های جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد، زکریای رازی، دانشمند ایرانی بود. در حقیقت پس از کشف الکل، صنعت تولید ادکلن در جهان جان تازه‌ای گرفت و بسیار گسترده‌تر شد.

با تاریخچه عطر و ادکلن در جهان آشنا شوید

طبق تحقیقاتی که تاکنون انجام شد، انسان‌های نخستین زمانی که به منظور پیدا کردن خواص دارویی، به گیاهان دقت بیشتری کردند، به عطر خوش بسیاری از آن‌ها پی بردند. اما تاریخچه عطر سازی و استفاده از  اولین عطرهای جهان، به مصر باستان برمی‌گردد. طبق مطالعات سنگ‌نوشته‌های ۵۰۰۰ سال پیش، مصریان در مراسمات مذهبی خود برای خوشایند خدایان، از سوزاندن صمغ، گیاه سمار، سرو کوهی و بسیاری ادویه‌جات دیگر، برای خوشبو کردن محیط استفاده می‌کردند. البته طبقه اشرافی مصر، انواع عطر را برای خوشبو کردن خود و حتی برای خوشبو کردن جسدها مورد استفاده قرار می‌دادند. اما بهتر است بدانید این یونانی‌ها بودند که اولین عطر مایع را تولید کردند. از سوی دیگر نگاهی به تاریخچه عطر ایرانی ثابت می‌کند که با تولید الکل توسط رازی، تولید عطر و ادکلن مسیر جدیدی پیدا کرد. بهتر است بدانید که نام زنی بنام تاپوتی که در منطقه بین‌النهرین ساکن بود، به عنوان اولین عطر ساز جهان در تاریخ ثبت شده است.
 

ادکلن چیست؟

قبل از اینکه بدانیم ادکلن چیست، باید نگاهی به تاریخچه ادکلن بیندازیم. جالب است بدانید معنای لغوی کلمه ادکلن، آب کلن است. نام‌گذاری این واژه به این دلیل بود که برای اولین بار ادکلن در شهر کلن کشور آلمان تولید شد. یوهان ماریا فارینا در سال ۱۷۰۹ به ترکیب بی‌نظیر ادکلن دست یافت. به‌طورکلی به عطرهایی که در ترکیبشان ۲ تا ۵ درصد پرفیوم استفاده می‌شود، ادکلن می‌گویند. البته بهتر است بدانید که در ترکیب ادکلن معمولا ۷۰ تا ۹۰ درصد الکل به‌کار می‌رود. غلظت اسانس‌های روغنی موجود در انواع ادکلن تنها ۲ تا ۷ درصد است. بالا بودن میزان الکل و همچنین کم بودن میزان اسانس معطر باعث می‌شود تا میزان ماندگاری ادکلن نسبت به سایر خوشبوکننده‌ها کمتر باشد.
 

عطر چیست؟

همان‌طور که قبلا هم به این موضوع اشاره کردیم، تاریخچه عطر سازی به زمان‌های بسیار دور برمی‌گردد. از همان زمان ترکیبات عطر از گیاهان و یا حتی حیوانات گرفته می‌شد. اما عطر چیست؟ عطر درواقع به مایعی گفته می‌شود که متشکل از اسانس‌های روغنی، تركيبات معطر، ثابت‌کننده و نگه‌دارنده و همچنین درصد کمی الكل باشد. اسانس‌های گیاهی بیشتر از طریق روش تقطیر به دست می‌آیند. البته بسیاری از مواد معطر از بدن حیوانات استخراج می‌شوند. جالب است بدانید که عطرسازی مدرن از اواخر قرن ۱۹ که تولید مصنوعی مواد معطری همچون وانیلین و کومارین به‌طور تجاری ممکن شد، شروع شده است.
 

تاریخچه عطر کاپیتان بلک

عطر کاپیتان بلک یکی از محبوب‌ترین عطرهای تاریخ جهان به شمار می‌رود. تاریخچه عطر کاپیتان بلک ما را به کشور فرانسه می‌رساند. جالب است بدانید که رایحه آن، آمیزه‌ای از توتون پیپ کاپیتان بلک و سایر ترکیبات معطر جنگلی است که بوی تقریبا شیرین و گرمی دارد.

 

تاریخچه عطر بلک افغان

جالب است بدانید که سازنده عطر بلک افغان، یک عطر ساز ایتالیایی به نام الکساندرو است. تاریخچه عطر بلک افغان نشان می‌دهد که تاکنون این عطر در رده عطرهای محبوب جهان قرار داشته است. البته ناگفته نماند که یکی از دلایل شهرت آن، وجود حشیش در ترکیباتش است. بلک افغان عطری گرم و تلخ، با ته‌مایه شیرین به‌حساب می‌آید و ماندگاری و قدرت پخش رایحه بسیار زیادی دارد.

 

 

تاریخچه عطر لانکوم

تاریخچه عطر لانکوم یک مسیر پرفراز و نشیب برای این برند را نشان می‌دهد. برند لانکوم در سال ۱۹۳۵ میلادی توسط آرماند پتیژن در فرانسه تاسیس شد. لوگوی مخصوص این برند گل رز است. شرکت تولیدکننده عطر لانکوم در سال ۱۹۵۷ با فوت پتیژن ورشکست شد. اما در سال ۱۹۶۴ مجموعه لورآل، کلیه امتیازهای لانکوم را خریداری کرد.
 


تاریخچه عطر مارلی

برند پارفومز د مارلی یکی از لوکس‌ترین و مشهورترین کمپانی‌های فرانسوی تولید عطر در جهان به ‌شمار می‌رود. تاریخچه عطر مارلی قدمت زیادی نداشته و این شرکت درواقع از سال ۲۰۱۱ شروع به فعالیت کرده است. امروزه بهترین عطر سازان فرانسوی برای این شرکت مشغول فعالیت هستند. تاکنون بیش از ۲۰ نوع رایحه از عطر مارلی وارد بازار شده است.

تاریخچه عطر دیور

برند دیور یکی از معروف‌ترین و البته محبوب‌ترین برندهای جهان به شمار می‌رود. بررسی تاریخچه عطر در فرانسه نشان می‌دهد که عطر دیور یکی از قدیمی‌ترین‌ها در این زمینه است. تاریخچه عطر دیور ما را به سال ۱۹۴۷ می‌برد. در این سال کریستین دیور اولین عطر خود را با نام میس دیور، به یاد خواهرش کاترین دیور تولید و عرضه کرد.

 

تاریخچه ادکلن کرید

برند کرید یک برند انگلیسی-فرانسوی است که از سال ۱۷۶۰ همواره در رده برندهای سلطنتی و لوکس قرار دارد. تاریخچه ادکلن کرید نشان می‌دهد که این ادکلن در ابتدا به منظور استفاده خاندان سلطنتی تولید شد. جالب است بدانید در قرن بیستم علاوه بر دوک‌ها و دوشیزه‌ها، سیاستمدارانی چون جان اف کندی و چرچیل از جمله مشتریان این برند بودند.

 


تاریخچه ادکلن ورساچه

کمتر کسی وجود دارد که برند ورساچه را نشناسد. برند ایتالیایی ورساچه در سال ۱۹۷۸ توسط جیانی ورساچه تاسیس شد. تاریخچه ادکلن ورساچه نشان می‌دهد که اولین ادکلن این برند برای استفاده بانوان تولید و عرضه شد. از ابتدا تاکنون بهترین عطر سازان جهان با این برند همکاری داشته‌اند.
 


تاریخچه ادکلن لالیک

تاریخچه ادکلن لالیک ما را به یک مرد شیشه ساز فرانسوی می‌رساند. اولین ادکلن لالیک توسط رنه لالیک شیشه ساز، در سال ۱۹۰۸ تولید شد. این ادکلن همواره در شیشه‌های بسیار لوکس و خاص عرضه شده است. همین موضوع یکی از دلایل محبوبیت آن در سراسر جهان به شمار می‌رود.

 

تاریخچه ادکلن هرمس

برند هرمس در سال ۱۸۳۷ توسط تیری هرمس در فرانسه آغاز به کار کرد. تاریخچه ادکلن هرمس ماجراجویی و خلاقیت هرمس در زمینه عطر و ادکلن را نشان می‌دهد. در سال ۱۹۵۱ این برند اولین عطر خود را برای مردان و زنان تولید کرد که با استقبال بسیار زیادی روبرو شد.

 

پرنیا آیتی [ سردبیر مجله اینترنتی زیپ ]

سردبیر اولین مجله اینترنتی و رسانه دیجیتال مدفشن دراصفهان به اسم مجله اینترنتی زیپ. نویسنده و تحلیلگر مد، روایتگر برند ها، لباس ها، تاریخچه پارچه، اکسسوری و ملزومات لباس و ‏مشاوره ‏طراح لباس هستم.

یک نظر بگذارید

توصیه شده