زیپ | مجله اینترنتی لباس، مد ، فشن و زیبایی

رنگ آجری
رنگ شناسی پرنیا آیتی ۱۴۰۰/۰۶/۰۲ نظر (1)

رنگ آجری چیست و به چه رنگی می آید؟

آجری به گونه ای از رنگ نارنجیِ باز گفته می شود که نامش را از رنگ آجرهای ساخته شده از خاک رس گرفته است. رنگ آجری به انگلیسی «سالمون» گفته می شود؛ رنگ گوشت ماهی قزل آلای استرالیایی به نام سالمون. آجری یک رنگ اشباع، گرم و ملموس به حساب می آید که کاملا با سبک های ساحلی و مینیمال هم خوانی دارد. رنگ رُس احساس خوب ارتباط با طبیعت را به انسان انتقال می دهد و هر کجا که می خواهید تکه ای از طبیعت را در فضای خود بسازید، می توانید آن را به کار ببرید.

چه کسی اولین بار این رنگ را کشف کرد؟

اولین باری که رنگی به نام آجری یا همان سالمون انگلیسی، نام گذاری شد، سال ۱۷۷۶ میلادی بود؛ البته اگر به ۱۷۰۰ تا ۲۶۰۰ سال قبل از میلاد و تمدن دره سند برگردیم؛ زمانی که گلدان ها و ظروف سفالی ساخته شدند، منشا شکل گیری این رنگ را می یابیم. به یکی از پرطرفدارترین طیف رنگ های آجری در زبان انگلیسی، تراکوتا گفته می شود. تراکوتا (Terracotta) به معنی سفال است. در ایران این رنگ زیاد به چشم می خورد؛ خصوصا در شهرها و محله های قدیمی تر مرکزی ایران.

 
 

چه رنگ هایی در کنارهم رنگ آجری را ساختند؟

آجری به طور گسترده برای ساخت مجسمه، ظروف سرو، بشقاب و اشیای مختلف به کار می رود. این رنگ به صورت مجزا از گدازه های آهنیِ واکنش خاک رس با اکسیژن در آتش ایجاد می شود که یک رنگ غنی و زیبا خلق می کنند. در پاسخ به سوال رنگ آجری چگونه درست می شود؟ باید بگوییم که در حقیقت طیف های این رنگ یا همان سالمون شامل طیف های مختلف رنگ قرمز است که به نارنجی و از آن به قهوه ای تیره کشیده می شود. این رنگ در سیستم رنگ شناسی ترکیبی از ۸۹ واحد رنگ قرمز، ۴۵ واحد سبز، ۳۶ واحد آبی با ۷۰ واحد رنگ خنثی، تشکیل شده است. با افزودن سفید و سیاه می توان طیفی از آجری روشن تا آجری تیره را ساخت.

 
 

آجری های دوست داشتنی

دو سایه از از این رنگ در میان رنگ ها بیشتر به چشم می خورند؛ اول سایه ای که به رنگ قهوه ای تمایل دارد و کمی صورتی در آن می بینید و دومین سایه، متمایل به رنگ نارنجی و صورتی است. این دو رنگ تفاوت بسیار ظریفی باهم دارند و شاید هر کسی نتواند آن ها را از هم تشخیص دهد؛ چون در نگاه اول هر دو رنگ تا حدودی شبیه هم هستند؛ اما اگر در جایی هر دو رنگ را به کار ببرید؛ متوجه می شوید که نمای خانه و دکوراسیون داخلی با هر کدام از آن ها، حسی متفاوت به بیننده القا می کند.
 

خاندان رنگ های آجری

آجری روشن
یکی از طیف های این رنگ، که بیشترین شباهت را به رنگ ماهی سالمون دارد، آجری بسیار روشن است؛ در واقع این رنگ، روشن ترین رنگ در طیف رنگ های آجری به حساب می آید. کد آجری روشن در سیستم های دیجیتالی به صورت زیر است:
Hex triplet: #FFA07A
HSV: (17°, ۵۲%, ۱۰۰%)
RGB: (255, 160, 122)

 
 

آجری صورتی

آجری صورتی
در این طیف رنگی از خانواده رنگ های آجری، صورتی غالب است و در جمع مداد شمعی های کرایولا، آن را سالمون صدا می زنند. این طیف رنگی، یکی از زیباترین مشتقات رنگ های آجری است که می توان از آن به زیبایی در چیدمان خانه استفاده کرد. آجری صورتی رنگ را می توانید با کدهای زیر در سیستم های دیجیتالی پیدا کنید:
Hex triplet:#FF91A4
HSV:(350°, ۴۳%, ۱۰۰%)
RGB:(255,145,164)

 


 

آجری تیره

این رنگ هم یکی از زیباترین طیف رنگ های آجری است و از رنگ ماهی سالمون کمی تیره تر است. در این طیف رنگی، شدت رنگ قهوه ای از سایر رنگ ها، بیشتر است. نکته جالب توجه این است که در زبان های HTML و CSS، این رنگ و دو طیف رنگ قبلی، با نام های Light Salmon، Salmon و Dark Salmon تعریف شده اند.
Hex triplet:#E9967A
HSV:(15°, ۴۸%, ۹۱%)
RGB:(233, 150, 122)
 


 

تراکوتا

تراکوتا
طیف تراکوتا، کاملا به رنگ ظروف سفالی اشاره دارد و طبیعی ترین رنگ در رنگین کمان آجری، به حساب می آید. کد رنگ تراکوتا به صورت زیر است:
Hex triple:#E2725B
HSV:(10°, ۶۰%, ۸۹%)
RGB:(226, 114, 91)

 
 

چه رنگی آجری را کامل می کند؟

رنگ های مکمل، یعنی رنگ هایی که در چرخه رنگ، مقابل یکدیگر قرار می گیرند. به عنوان یک هنرمند، شما باید رنگ های مکمل را بشناسید تا بتوانید بهترین رنگ ها را انتخاب کنید. استفاده از مکمل آجری در دکوراسیون، باعث می شود که این رنگ متعادل تر دیده شود و ترکیبشان می تواند رنگ هایی خنثی درست کند. مکمل های آجری در دکوراسیون می تواند سایه های سبک از سبز، آبی، آبی خاکستری، سبز خاکستری یا فیروزه ای باشد. رنگ متضاد تراکوتا نیز عبارت است از آبی نفتی. رنگ های صورتی، قرمز، خردلی و کرم نیز با آجری هم خانواده اند.

 
 

رنگ آجری نماد چیست؟ نمادهای این رنگ پاییزی

ماهی سالمون منبع غذایی بسیاری از افراد است و یک منبع غذای غنی محسوب می شود. رنگ این ماهی، می تواند نمادی از باروری و نشانه ای برای سلامتی باشد. رنگ صورتی آجری، رنگی محبوب و سرشار از عشق و احساسات است و می توانید روابط خود را با آن پرورش دهید. این رنگ نمادی از طبیعت است و در آن مفاهیمی چون زندگی، پایداری، رشد و استحکام دیده می شود. از دیگر احساسات و مفاهیمی که این رنگ به محیط شما می بخشد، موارد زیر هستند:
 

آرامش؛

عشق؛

زنانگی؛

خاطرات؛

تحسین و احترام.

در برخی موارد نیز آجری می تواند نمادی از عدم بلوغ و بی تجربگی باشد.
 

کدام رنگ ها آجری را زیباتر می کنند؟

رنگ آجری با رنگ هایی نظیر صورتی کبود، خاکستری، آبی و فیروزه ای به زیبایی هماهنگ می شود.

 
 

آجری با چه رنگ هایی ست می شود؟

رنگ آجری و صورتی کبود:
ترکیب آجری و صورتی کبود یک ترکیب بسیار شیک است که در کاتالوگ برندهای مطرح می توانید آن را مشاهده کنید. این ترکیب رنگی بیشتر برای طراحی های مدرن، ظریف و زنانه کاربرد دارد. رنگ های خنثی کننده این ترکیب رنگ، بژ و سفید هستند.

رنگ آجری و خاکستری:

ترکیب آجری روشن با خاکستری، ترکیبی ظریف و خاص پسند از دو رنگ آجری و خاکستری است که در هر کجا می توانید آن را به کار ببرید. گرمی رنگ آجر از سردی خاکستری کم می کند و یک تعادل مناسب بین دو رنگ ایجاد می کند؛ به همین دلیل، این ترکیب رنگی، اثری ظریف، آرام و درخشان را به وجود می آورند.

 

 

رنگ آجری و آبی:

این ترکیب رنگی بیشتر در خانه های مراکش و ریاض دیده می شود. رنگ گرمی مثل آجری می تواند سردی رنگ آبی را بگیرد و با درخشش بیشتری که به آن می دهد، یک محیط جذاب ایجاد کند. ترکیب این دو رنگ بسیار زیبا و باظرافت است و کنتراست دو رنگ، جلوه ای خاص به آن ها می دهد.

 

پرنیا آیتی [ سردبیر مجله اینترنتی زیپ ]

سردبیر اولین مجله اینترنتی و رسانه دیجیتال مدفشن دراصفهان به اسم مجله اینترنتی زیپ. نویسنده و تحلیلگر مد، روایتگر برند ها، لباس ها، تاریخچه پارچه، اکسسوری و ملزومات لباس و ‏مشاوره ‏طراح لباس هستم.

یک نظر بگذارید

توصیه شده