زیپ | مجله اینترنتی لباس، مد ، فشن و زیبایی

  کت‌های ترند پاییز و زمستان ۲۰۲۱-۲۰۲۲
ترند فصل ها پرنیا آیتی ۱۴۰۰/۰۷/۰۴ نظر (0)

کت‌های ترند پاییز و زمستان ۲۰۲۱-۲۰۲۲

در سال‌های اخیر گرایش به استایل فرا‌جنسیتی یا مد مردانه برای زنان چشمگیر بوده است. در این فصل با ترند ‌شدن فرم‌های جدید کت، اهمیت این لباس برای ما بیشتر می‌شود. کت‌ها به عنوان لباسی با قابلیت زیاد در موقعیت‌های مختلف رسمی، اداری و کژوال قابل استفاده است. در فصل سرد با رعایت اصول استایلینگ کاربرد این لباس بیشتر می‌شود. در این مقاله قصد داریم از تاریخچه‌ی این لباس برای زنان، ترند کت‌های پاییز و زمستان ۲۰۲۱-۲۰۲۲ و نحوه‌ی استایل‌کردن آن برمبنای ترند فصل سرد امسال و استایل کردن بر اساس اندام‌ها صحبت کنیم.با زیپ همراه شوید .

تاریخچه‌ی استفاده از کت و شلوار برای زنان

اولین ظاهر قابل توجه زنان در پوشش کت و شلوار مردانه به سال ۱۸۷۰ میلادی باز می‌گردد. زمانی که بازیگر زن “سارا برنهارت” شروع به پوشیدن لباس مردانه در ملا عام کرد، در زمان خود رسوایی بزرگی بود. اما این جنجال او را از حرکت چالشی خود باز نداشت. وی در سال ۱۸۹۹ نقش اصلی هملت در تئاتر را بازی کرد. در سال۱۹۶۶ ایو سن لوران با خلق آیکون Le smoking tuxedo تاکسیدوهای زنانه طراحی کرد که بسیار جلوتر از دوره‌ی خود بود. زیرا هنوز تعداد کثیری از هتل‌ها و رستوران‌ها، به دلیل پوشیدن این لباس به زنان اجازه ورود نمی‌دادند.
 
 

پذیرش کت و شلوار به عنوان پوشش اجتماعی

در بین دهه‌ی ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ میلادی با افزایش حضور اجتماعی و سیاسی زنان کت و شلوار به عنوان پوشش اجتماعی پذیرفته شد. شانه‌های تیز و لبه‌دار مربعی، ضرورتی برای نمایش قدرت و برابری ازطریق لباس زنان بود. دهه هشتاد دهه مبالغه در مد، اندازه‌های بزرگ و فرم اغراق‌آمیز شانه‌ها از شاخصه‌های این دهه بود. کت و شلوار مردانه برای زنان، جهت بیان هویت زن در محیط کاری با شانه‌های پهن و مربعی نشان داده می‌شد.  برای کم کردن جلوه‌ی مردانه این لباس‌ها از پارچه‌های براق و منجوق‌دوزی شده یا جواهرات بزرگ و آستین‌های بالا زده برای نمایش پارچه ساتن آستر و ایجاد کنتراست با نوع پارچه‌ی اصلی، در حد اکسسوری در استایل جلوه می‌کرد.  در این دهه حضور زنان در محیط کار ۵۰ درصد افزایش یافت. اثر آیکونیکی که کت و شلوار به عنوان لباسی برای بیان قدرت در میان زنان داشت، از کالکشن جورجیو آرمانی با طراحی کت و شلوار برای زنان از شانه‌های آندروژینی به صورت بزرگ و مربعی ظاهر جدیدی برای زنان خلق شد.

 
 

ترند انواع کت‌های پاییز و زمستان ۲۰۲۱-۲۰۲۲

کت‌های اورسایزِ به جا مانده از ترند فصل گذشته، در کنار ترندهای جدید کت در فصل آینده به جلوه ما رنگ و جلای دیگری خواهد بخشید. این کت‌ها از دهه ۸۰ میلادی با ‏سیلوئت بزرگ و مربعی و مردانه از لباس‌ها مورد توجه علاقه‌مندان به مد قرار گرفته است. کت‌های کوتاه تا خط باسن، در فصل آینده نیز ادامه خواهد داشت. علاوه بر آن استایل کت‌های بلند به همراه کت‌های کوتاه در زیر آن یا بدون کت کوتاه از دیگر  ترندهای فصل آینده است. کراپ کت‌ها یا کت‌های بسیار کوتاه تا خط کمر نیز برای فصل آینده ترند هستند. کت‌های چرمی، جین و خز نیز از دیگر ترند‌های کت‌های امسال است.

 

 

استایل کردن کت‌ها با سایر لباس‌ها 

کت‌های بلند

کت‌‌های بلند یا اٌورکت‌ها در کنار شلوار یا دامن میدی به همراه کراپ تاپ‌ها، شومیزهای دکمه‌دار وتاپ‌هایی ازجنس ساتن ابریشم، استایل شیک و زیبایی برای شما در موقعیت‌های رسمی می‌سازد.
 

کت‌های بلند (اور کت‌ها) ترند پاییز و زمستان ۲۰۲۱-۲۰۲۲

کت‌ بلند یا اٌورکت‌ها بر روی کت‌های کوتاه‌تر
کت‌های بلند یا اٌورکت‌ها را می‌توان با کت‌های کوتاه‌تر در زیر آن، به همراه شلوار با پارچه‌های مشابه یا غیر مشابه از نظر رنگ و پترن پارچه، استایل کرد. شلوار مناسب این لوک شلوار راسته یا شلوار گاچو است. برای قطعه‌ی زیر کت‌ها، پیراهن‌های مردانه ساده یا راه‌راه نخی، بلوزهای یقه‌دار، یقه اسکی‌ها و پلیور‌ها قابل ست کردن است.
 

 

کت و شلوار

کت و شلوار فیت و اورسایز که از استایل‌های پرطرفدار فصول گذشته مد بود، فصل آینده نیز در دنیای مد همچنان پر قدرت باقی خواهد ماند. استایل کت و شلوار با رنگ مونوکروم مشکی و سورمه‌ای و قهوه ای نیز از لباس‌های جذاب پاییز است.
 

کراپ کت‌ها 

این کت‌های فانتزی که برگرفته از کت‌های مردانه دهه ۷۰ میلادی است، به همراه شلوارهای فلیر یا دم پا گشاد و شلوارهای اورسایز پلازو با فاق بلند برای جبران کوتاهی بالاتنه در فصل آینده، می‌توان استفاده کرد. این کت و شلوار به تنهایی یا بلوزهای دکمه‌دار بافت و پیراهن مردانه استفاده می‌شود.
امروزه مرز بین استایل لباس‌های مجلسی، رسمی، لباس محیط کار و بیزنس از بین رفته است. در گذشته کت و شلوار یا بلیزرها فقط از چند رنگ خاص تشکیل می‌شدند، اما این روزها با تنوع پالت رنگی، این لباس‌ها با تغییرات کمی قابلیت پوشش در دورهمی آخر هفته و مراسم رسمی یا در محیط کاری را دارند.

 

استایل کردن کت‌های پترن‌دار

فصل آینده، پترن‌های مختلف و گرافیکی در پارچه ی کت‌ها به  استایل پاییزی جلوه ی مضاعفی خواهد بخشید.  این پترن‌ها بر روی کت‌ها در طرح‌های مختلف، انواع پترن چهارخانه، طرح هندسی و گرافیکی، جناقی، پوست حیوانات، فلورال یا گلدار و… به چشم می‌خورد. انتخاب پترن‌ها معمولاً به صورت ست برای کت و شلوار استفاده می‌شود. انتخاب لباس برای زیر کت بلوزی به صورت تک رنگ ساده یا پترن دار قابل استفاده است. استایل کردن پترن‌ها در کنار هم نیاز به شناخت اصول استایلینگ پترن دارد که در مقاله‌ی”چگونه پترن‌های مختلف را استایل کنیم” به تفصیل بیان شده است.

 
 

رنگ در استایل کت‌های پاییز و زمستان ۲۰۲۱-۲۰۲۲

کت‌ها معمولاً با انواع تنالیته‌ی خاکی تا قهوه‌ای، زرد، سفید، خاکستری روشن تا تیره، مشکی، لیلاک، سرمه‌ای‌های فرانسوی، آجری و … در ترکیب با سایر رنگ‌ها یا به صورت مونوکروم قابل ست کردن است. کامل‌ترین رنگ برای کمد پاییزه کت‌های اورسایز به رنگ خاکستری به صورت ساده یا چهارخانه خاکستری یا کت و شلوار بلیزر به رنگ سورمه‌ای و کت بلند مونوکروم با تنالینه‌ی خاکی تا قهوه‌ای می‌باشند. این لباس‌ها برای موقعیت‌های مختلف محیط‌ کاری یا مهمانی شام در یک رستوران به شما وقار می‌بخشد. برای داشتن جلوه‌ی زنانه در این استایل از اکسسوری‌ها غافل نشوید.

 
 

کت‌های ترند پاییز و زمستان ۲۰۲۱ -۲۰۲۲ را چطور استایل کنیم؟

برای داشتن استایل کژوال و اسپرت، کت‌های اورسایز را با یک تی‌شرت سفید و به همراه یک اسنیکر استایل کنید. علاوه بر این یک نسخه کت کلاسیک را با شلوار کوتاه، دامن میدی یا دامن کوتاه و پیراهن کوتاه به همراه بوت ست کنید. همچنین می‌توانید برای داشتن استایل جسورانه از انواع پارچه‌های رنگی و پترن رنگی بزرگ برای داشتن استایل کژوال و کژوال شیک بهره ببرید. در مهمانی‌های شبانه برای داشتن ظاهر جذاب و اغواگر، از کراپ کت‌ها در ترکیب با انواع جنس پارچه برای دامن یا شلوار بپوشید و یا کت و شلوار را با کراپ تاپ‌های گیپور و ساتن ابریشم ست کنید.

 

 

از چه رنگ‌هایی برای موقعیت‌های مختلف استفاده کنیم؟

رنگ مشکی برای انتخاب کت و شلوار هوشمندانه و کم ریسک است. زیرا در موقعیت‌های مختلف و انواع رنگ پوست مناسب است. در صورت قد کوتاه بلندتر و در صورت اورسایز بودن لاغرتر به نظر می‌رسد. برای موقیت‌های مختلف رسمی و بیزنسی و کژوال ایده آل است. رنگ‌های خاکستری انتخاب مناسب برای موقعیت‌های کاری و بیزنسی است. برای تلطیف روحیه خنثی در این رنگ از اکسسوری‌های جذاب بهره ببرید. رنگ‌های بلو‌بلک  و آبی نیوی استایل پر قدرت و مناسبی برای موقیت‌های رسمی است که به اندازه‌ی رنگ مشکی شیک به نظر می‌رسد. رنگ‌های پاستلی و لیلاک برای استایل کژوال مناسب است اما برای موقیت‌های بیزنسی و رسمی مناسب نیست.
 

برای استایل کردن کت‌ها از چه اکسسوری استفاده کنیم؟

از کیف‌هایی با فرم شلوغ و کوله پشتی به همراه کت و شلوار اجتناب کنید. کیف مناسب این استایل کیف‌های کلاچ یا پاکتی، کیف‌های دستی و بند دار است که تکمیل کننده‌ی استایل شیک شماست. برای موقعیت‌های رسمی از کفش‌های پاشنه‌دار و نوک تیز، بوت‌های پاشنه‌دار استفاده کنید. همراه با استایل روزمره از لوفر ، اسنیکر و چانکی بهره ببرید.
زیور آلات را ساده و ظریف تکمیل کننده‌ی استایل شماست از آن غافل نشوید
با دانستن پیشینه‌ی تاریخی این کت‌های، انواع ترند کت‌های پاییز و زمستان ۲۰۲۱-۲۰۲۲ و نحوه‌ی استایل‌کردن آن با توجه به فرم اندام خود به سادگی از این قطعه لباس کاربردی و شیک در موقعیت‌های مختلف زندگی در استایل خود استفاده کنید.
 

پرنیا آیتی [ سردبیر مجله اینترنتی زیپ ]

سردبیر اولین مجله اینترنتی و رسانه دیجیتال مدفشن دراصفهان به اسم مجله اینترنتی زیپ. نویسنده و تحلیلگر مد، روایتگر برند ها، لباس ها، تاریخچه پارچه، اکسسوری و ملزومات لباس و ‏مشاوره ‏طراح لباس هستم.

یک نظر بگذارید

توصیه شده